Tylko papier, a wiele możliwości

Dla każdego przeciętnego laika papier to zwyczajna kartka lub karton. Dopiero po głębszym zastanowieniu się padają kolejne pomysły na coraz bardziej kreatywne jego zastosowanie. Wszak zaproszenia na imprezy czy kartki okolicznościowe również powstają z wykorzystaniem papieru. Aczkolwiek czy można wykorzystać go w naprawdę wyjątkowy sposób oraz czy każdy papier jest taki sam?

Otóż rodzajów papieru istnieje wiele. Nie trzeba być znawcą, by zauważyć, że czarno-biała gazeta jest w dotyku inna aniżeli elegancki atlas świata roślin. Innym papierem jest również papier ozdobny do opakowywania prezentów czy stanowiący podstawę eleganckiego zaproszenia na ślub bądź chrzciny. Ogólnie rzecz ujmując do najbardziej popularnych zaliczyć można papier drzewny, kredowy i ozdobny czy kalkowy. Naturalnie znawca wymieni bez problemu jeszcze kilka rodzajów, aczkolwiek nie są one już tak popularne.

Wartymi uwagi nowościami w branży papierniczej są nowe opcje dla kreatywnego wykorzystania papieru ozdobnego. Bowiem w Polsce od niedawna zaczęła panować moda na scrapbooking oraz passe-partout. Mimo że obie tematyki są coraz bardziej powszechne, wciąż niewiele osób ma do czynienia z tymi metodami bądź wie, czego się one dotyczą. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku elementem wspólnym jest podstawowy materiał – papier. Scrapbooking polega na oryginalnym „opakowywaniu” pamiątek, poprzez samodzielne ich dekorowanie w sposób ograniczony wyłącznie naszą wyobraźnią. Wykorzystać w tym celu można w zasadzie wszystko od wstążek poprzez nalepki i mazaki, aż pod cekiny lub inne błyskotki. Natomiast passe-partout to w zasadzie karton z wyciętym otworem. Ma on na celu przede wszystkim oprawić dzieło. Bez względu na to czy wspomnianym dziełem jest zdjęcie, obraz bądź ręcznie wykonany haft.

Jak zatem można zauważyć, papier ma zarówno ogromne znaczenie, jak i zastosowanie. Szczególnie kiedy samodzielnie możemy nadać mu ostateczną formę.

Comments are closed.